5. Sınıf Kesirlerde Sadeleştirme ve Genişletme

KESİRLERDE SADELEŞTİRME

Kesirlerde Sadeleştirme işlemi yapılırken kesrin pay ve paydası aynı sayıya bölünür. Bu işleme kesri sadeleştirme denir. Aşağıda 36 bölü 48 kesrinin sadeleştirilmesi gösterilmiştir.

kesirlerde-sadelestirme

Kesirlerde sadeleştirme yaparken pay ve paydanın her ikisini de aynı sayıya bölmeyi unutmayınız. Sadeleştirme işlemi yaparken pay ve paydaya sayı ekleyerek veya çıkararak sadeleştirme yapmayınız. Kesirler sadece bölme işlemi yaparak sadeleştirilir.

KESİRLERİN GENİŞLETİLMESİ

kesirlerin-genisletilmesi

Bir kesrin pay ve paydası aynı sayma sayısı ile çarpılırsa, kesrin değeri değişmez. Kesrin pay ve paydasını aynı sayı ile çarpma işlemine Kesri Genişletme denir.

Bir kesri istediğiniz kadar büyük bir sayı ile genişletin, kesrin değeri kesinlikle değişmez. Bu kesre denk olan kesirler elde etmiş olursunuz. Aynı çokluğu gösteren kesirlere denk kesirler denir. Bir kesri 1, 2, 3, 4... gibi sayılarla genişlettimizde bu kesre denk olan kesirler elde ederiz.

Aşağıdaki pizza örneğinde yarım pizza değişik kesir değerleri ile bölünmüştür. Fakat yine de yarım pizzayı temsil etmektedir.

kesri-genisletme

Aşağıda kesirlerin genişletilmesi ile ilgili örnekler verilmiştir.

genisletme-ornekler

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Current day month ye@r *